Cornell Dubilier Electronics 383LX682M080A052
383LX682M080A052 picture photo
Mfg. Part Number
383LX682M080A052
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
383LX682M080A052.pdf
Availability of 383LX682M080A052
QUANTITY
383LX682M080A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX682M080A052
Internal Part NumberEIS-383LX682M080A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX682M080A052
Related Links383LX682, 383LX682M080A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX682M080A052 Details Description
Related parts for 383LX682M080A052
RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANALOG MULTIPLEXERS/DEMU SOIC16 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf