Cornell Dubilier Electronics 383LX682M100N052
383LX682M100N052 picture photo
Mfg. Part Number
383LX682M100N052
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
383LX682M100N052.pdf
Availability of 383LX682M100N052
QUANTITY
383LX682M100N052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX682M100N052
Internal Part NumberEIS-383LX682M100N052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX682M100N052
Related Links383LX682, 383LX682M100N052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX682M100N052 Details Description
Related parts for 383LX682M100N052
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 2.8MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220F datasheet.pdf