Honeywell Sensing and Productivity Solutions 385000M6960
385000M6960 picture photo
Mfg. Part Number
385000M6960
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 270 OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
385000M6960.pdf
Availability of 385000M6960
QUANTITY
385000M6960 Order Process
Ship out your order
Specifications of 385000M6960
Internal Part NumberEIS-385000M6960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series385
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)270
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)385000M6960
Related Links38500, 385000M6960 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
385000M6960 Details Description
Related parts for 385000M6960
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
PLUG VERTICAL WITH FLANGE 50POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 0.25A TO-220 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 600MA 234 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK 4:1 .226"X27MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT .3A 30V datasheet.pdf