Bourns Inc. 3852A-162-103A
3852A-162-103A picture photo
Mfg. Part Number
3852A-162-103A
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3852A-162-103A.pdf
Availability of 3852A-162-103A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3852A-162-103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3852A-162-103A
Internal Part NumberEIS-3852A-162-103A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3852
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3852A-162-103A
Related Links3852A-1, 3852A-162-103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3852A-162-103A Details Description
Related parts for 3852A-162-103A
TXRX 8BIT DUAL CONF VOLT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 15MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 8COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf