Bourns Inc. 3862C-282-502AL
3862C-282-502AL picture photo
Mfg. Part Number
3862C-282-502AL
Brief Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-282-502AL.pdf
Availability of 3862C-282-502AL
QUANTITY
3862C-282-502AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-282-502AL
Internal Part NumberEIS-3862C-282-502AL
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3862C-282-502AL
Related Links3862C-2, 3862C-282-502AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3862C-282-502AL Details Description
Related parts for 3862C-282-502AL
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 8-32 STEATITE 2" datasheet.pdf
CABLE TIE STD GRAY 7.4" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2A 16TSSOP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 665MA 220 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf