Bourns Inc. 3862C-286-103A
3862C-286-103A picture photo
Mfg. Part Number
3862C-286-103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-286-103A.pdf
Availability of 3862C-286-103A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3862C-286-103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-286-103A
Internal Part NumberEIS-3862C-286-103A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3862 Model Non-Rohs 07/Jan/2011
PCN Design/Specification3862 Series Contact Spring Jan/2010
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3862
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3862C-286-103A
Related Links3862C-2, 3862C-286-103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3862C-286-103A Details Description
Related parts for 3862C-286-103A
RES SMD 249 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC PLATFORM MANAGER 128TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 179.7 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LOW ENERGY BATTERY CHARGER UNIV datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf