Cornell Dubilier Electronics 38FB4440-F
38FB4440-F picture photo
Mfg. Part Number
38FB4440-F
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
38FB4440-F.pdf
Availability of 38FB4440-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
38FB4440-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 38FB4440-F
Internal Part NumberEIS-38FB4440-F
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.656" L x 1.969" W (92.81mm x 50.01mm), Lip
Height - Seated (Max)4.000" (101.60mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)38FB4440-F
Related Links38FB4, 38FB4440-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
38FB4440-F Details Description
Related parts for 38FB4440-F
DIODE MODULE 300V 60A ISOTOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SMD R/A TIN BLK datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 15.73"L X 13.85"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf