| Internal Part Number | EIS-38FSP9B5M1QT | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 38F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 1A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Round, Plunger | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |