Aries Electronics, Inc. 39-0518-10H
39-0518-10H picture photo
Mfg. Part Number
39-0518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD
Datasheet Download
39-0518-10H.pdf
Availability of 39-0518-10H
QUANTITY
39-0518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 39-0518-10H
Internal Part NumberEIS-39-0518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)39 (1 x 39)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39-0518-10H
Related Links39-05, 39-0518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
39-0518-10H Details Description
Related parts for 39-0518-10H
RES SMD 2M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 152MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 258MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MINI CONN 28WAY 3.5MM datasheet.pdf