Aries Electronics, Inc. 39-0518-10T
39-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
39-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD
Datasheet Download
39-0518-10T.pdf
Availability of 39-0518-10T
QUANTITY
39-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 39-0518-10T
Internal Part NumberEIS-39-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)39 (1 x 39)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39-0518-10T
Related Links39-05, 39-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
39-0518-10T Details Description
Related parts for 39-0518-10T
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf