Littelfuse 39018R2C5.5W
39018R2C5.5W picture photo
Mfg. Part Number
39018R2C5.5W
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV HOOKE
Datasheet Download
39018R2C5.5W.pdf
Availability of 39018R2C5.5W
QUANTITY
39018R2C5.5W Order Process
Ship out your order
Specifications of 39018R2C5.5W
Internal Part NumberEIS-39018R2C5.5W
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current390A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39018R2C5.5W
Related Links39018R, 39018R2C5.5W Datasheet, Littelfuse Distributor
39018R2C5.5W Details Description
Related parts for 39018R2C5.5W
JUMPER-H1500TR/A2015Y/H1500TR 3" datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLADE MALE 18AWG TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6DFN datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 6P(GREEN) datasheet.pdf
TRANS NPN 5A 50V datasheet.pdf