Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392050M9514
392050M9514 picture photo
Mfg. Part Number
392050M9514
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LOG
Datasheet Download
392050M9514.pdf
Availability of 392050M9514
QUANTITY
392050M9514 Order Process
Ship out your order
Specifications of 392050M9514
Internal Part NumberEIS-392050M9514
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series392
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392050M9514
Related Links39205, 392050M9514 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392050M9514 Details Description
Related parts for 392050M9514
CAP FILM 4700PF 5% 10VDC 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA DUAL-BAND 3.5DBI N FML datasheet.pdf
RES 392K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 125V 18AWG 3ELEM BK 25PC datasheet.pdf