Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392C2500K
392C2500K picture photo
Mfg. Part Number
392C2500K
Brief Description
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392C2500K.pdf
Availability of 392C2500K
QUANTITY
392C2500K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392C2500K
Internal Part NumberEIS-392C2500K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392C2500K
Related Links392C, 392C2500K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392C2500K Details Description
Related parts for 392C2500K
TVS DIODE 33VWM 54.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
2.0MM 12CKT CABLE HOLDER datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 200V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5911 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf