Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392C3100
392C3100 picture photo
Mfg. Part Number
392C3100
Brief Description
POT 100 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392C3100.pdf
Availability of 392C3100
QUANTITY
392C3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 392C3100
Internal Part NumberEIS-392C3100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392C3100
Related Links392C, 392C3100 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392C3100 Details Description
Related parts for 392C3100
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD & REF DESIGN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD323F datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X1750MM datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf