Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392JA10K
392JA10K picture photo
Mfg. Part Number
392JA10K
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392JA10K.pdf
Availability of 392JA10K
QUANTITY
392JA10K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392JA10K
Internal Part NumberEIS-392JA10K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392JA10K
Related Links392J, 392JA10K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392JA10K Details Description
Related parts for 392JA10K
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 6AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
470UF 50V 16X20MM 125C 3000H datasheet.pdf