Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392JB10K
392JB10K picture photo
Mfg. Part Number
392JB10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392JB10K.pdf
Availability of 392JB10K
QUANTITY
392JB10K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392JB10K
Internal Part NumberEIS-392JB10K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series392
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392JB10K
Related Links392J, 392JB10K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392JB10K Details Description
Related parts for 392JB10K
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
IC MONITOR 4.6V SUPPLY SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf