Honeywell Sensing and Productivity Solutions 392JB50K
392JB50K picture photo
Mfg. Part Number
392JB50K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
392JB50K.pdf
Availability of 392JB50K
QUANTITY
392JB50K Order Process
Ship out your order
Specifications of 392JB50K
Internal Part NumberEIS-392JB50K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series392
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)392JB50K
Related Links392J, 392JB50K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
392JB50K Details Description
Related parts for 392JB50K
IC EEPROM 256KBIT 200NS 28TSOP datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG BLU 14V P datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
RES SMD 3.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf