Illinois Capacitor 397LBB200M2BD
397LBB200M2BD picture photo
Mfg. Part Number
397LBB200M2BD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
397LBB200M2BD.pdf
Availability of 397LBB200M2BD
QUANTITY
397LBB200M2BD Order Process
Ship out your order
Specifications of 397LBB200M2BD
Internal Part NumberEIS-397LBB200M2BD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)425.09 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)397LBB200M2BD
Related Links397LBB, 397LBB200M2BD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
397LBB200M2BD Details Description
Related parts for 397LBB200M2BD
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
QKE BACKPLAIN PRELOAD AS-SY datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 12A datasheet.pdf
DISCRETE RF DIODE datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf