Bivar, Inc. 3EGC2.030-S
3EGC2.030-S picture photo
Mfg. Part Number
3EGC2.030-S
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
3EGC2.030-S.pdf
Availability of 3EGC2.030-S
QUANTITY
3EGC2.030-S Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EGC2.030-S
Internal Part NumberEIS-3EGC2.030-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak525nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3mm
Size / Dimension-
Height (Max)4.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EGC2.030-S
Related Links3EGC2, 3EGC2.030-S Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
3EGC2.030-S Details Description
Related parts for 3EGC2.030-S
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 400V TO-83 datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 660NH N49 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf