Microsemi Commercial Components 3EZ100D5E3/TR8
3EZ100D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ100D5E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ100D5E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ100D5E3/TR8
QUANTITY
3EZ100D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ100D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ100D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ100D5E3/TR8
Related Links3EZ100D, 3EZ100D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ100D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ100D5E3/TR8
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W SMBG datasheet.pdf