Microsemi Commercial Components 3EZ10D2/TR8
3EZ10D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ10D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ10D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ10D2/TR8
QUANTITY
3EZ10D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ10D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ10D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 7.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ10D2/TR8
Related Links3EZ10, 3EZ10D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ10D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ10D2/TR8
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 61W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 4.57MM datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A TNCM datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf