Microsemi Commercial Components 3EZ10D2E3/TR12
3EZ10D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ10D2E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ10D2E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ10D2E3/TR12
QUANTITY
3EZ10D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ10D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ10D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 7.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ10D2E3/TR12
Related Links3EZ10D2, 3EZ10D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ10D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ10D2E3/TR12
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf