Microsemi Commercial Components 3EZ110D2/TR8
3EZ110D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ110D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 110V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ110D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ110D2/TR8
QUANTITY
3EZ110D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ110D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ110D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)225 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ110D2/TR8
Related Links3EZ110, 3EZ110D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ110D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ110D2/TR8
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RESISTOR 2.2K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 20M 64-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf