Microsemi Commercial Components 3EZ120D2E3/TR12
3EZ120D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ120D2E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ120D2E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ120D2E3/TR12
QUANTITY
3EZ120D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ120D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ120D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ120D2E3/TR12
Related Links3EZ120D, 3EZ120D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ120D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ120D2E3/TR12
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK AMD GRAPHICS 10TDFN datasheet.pdf
SGE-225-4-2440L 00900M SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO249 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf