Microsemi Commercial Components 3EZ120DE3/TR8
3EZ120DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ120DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ120DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ120DE3/TR8
QUANTITY
3EZ120DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ120DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ120DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ120DE3/TR8
Related Links3EZ120, 3EZ120DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ120DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ120DE3/TR8
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
STRIP GUIDE - 2924 *690370002 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf