Microsemi Commercial Components 3EZ130D2/TR8
3EZ130D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ130D2/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ130D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ130D2/TR8
QUANTITY
3EZ130D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ130D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ130D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)130V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)375 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 98.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ130D2/TR8
Related Links3EZ130, 3EZ130D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ130D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ130D2/TR8
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
KIT FOR MAX3541 DVB TUNER datasheet.pdf
IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-30 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf