Microsemi Commercial Components 3EZ13D2/TR12
3EZ13D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ13D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ13D2/TR12.pdf
Availability of 3EZ13D2/TR12
QUANTITY
3EZ13D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ13D2/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ13D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ13D2/TR12
Related Links3EZ13D, 3EZ13D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ13D2/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ13D2/TR12
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 12-DFN datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 20MH 2.2A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 29 CKT 3 datasheet.pdf
ANALOG TIMER MF DIN48 1S-500HR datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-FLEX datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC datasheet.pdf