Microsemi Commercial Components 3EZ14D/TR12
3EZ14D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ14D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ14D/TR12.pdf
Availability of 3EZ14D/TR12
QUANTITY
3EZ14D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ14D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ14D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)14V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ14D/TR12
Related Links3EZ14, 3EZ14D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ14D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ14D/TR12
CONN HEADER .100 SNGL R/A 2POS datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR ST datasheet.pdf
VARISTOR 108V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.1UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf