Microsemi Commercial Components 3EZ14DE3/TR12
3EZ14DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ14DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ14DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ14DE3/TR12
QUANTITY
3EZ14DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ14DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ14DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)14V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ14DE3/TR12
Related Links3EZ14D, 3EZ14DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ14DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ14DE3/TR12
FIXED IND 39UH 4A 46 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 132.3VC SMC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf