Microsemi Commercial Components 3EZ14DE3/TR8
3EZ14DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ14DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ14DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ14DE3/TR8
QUANTITY
3EZ14DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ14DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ14DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)14V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ14DE3/TR8
Related Links3EZ14D, 3EZ14DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ14DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ14DE3/TR8
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR 15PSI GAUGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270000UF 25V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 30.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf