Microsemi Commercial Components 3EZ160DE3/TR8
3EZ160DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ160DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ160DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ160DE3/TR8
QUANTITY
3EZ160DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ160DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ160DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ160DE3/TR8
Related Links3EZ160, 3EZ160DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ160DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ160DE3/TR8
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 31POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf