Microsemi Commercial Components 3EZ160DE3/TR8
3EZ160DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ160DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ160DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ160DE3/TR8
QUANTITY
3EZ160DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ160DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ160DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ160DE3/TR8
Related Links3EZ160, 3EZ160DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ160DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ160DE3/TR8
FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 39K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 54.5MA 16 OHM TH datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF3 ACCESSORY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
BUSS FUSE REDUCER CLASS J datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf