Microsemi Commercial Components 3EZ16D5E3/TR12
3EZ16D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ16D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ16D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ16D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ16D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ16D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ16D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)5.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ16D5E3/TR12
Related Links3EZ16D5, 3EZ16D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ16D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ16D5E3/TR12
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN CABLE ADPT PG 11/NPT 3/8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 300A 2TOWER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS PIN datasheet.pdf