Microsemi Commercial Components 3EZ170DE3/TR8
3EZ170DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ170DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ170DE3/TR8.pdf
Availability of 3EZ170DE3/TR8
QUANTITY
3EZ170DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ170DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ170DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)170V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)650 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 130.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ170DE3/TR8
Related Links3EZ170, 3EZ170DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ170DE3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ170DE3/TR8
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 2.3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS 0.6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf