Microsemi Commercial Components 3EZ3.9D2/TR12
3EZ3.9D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ3.9D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ3.9D2/TR12.pdf
Availability of 3EZ3.9D2/TR12
QUANTITY
3EZ3.9D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ3.9D2/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ3.9D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ3.9D2/TR12
Related Links3EZ3.9, 3EZ3.9D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ3.9D2/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ3.9D2/TR12
PACK OF 50 4" RED WW WIRE datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE .75A 6V HLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf