Microsemi Commercial Components 3EZ36D/TR12
3EZ36D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ36D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ36D/TR12.pdf
Availability of 3EZ36D/TR12
QUANTITY
3EZ36D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ36D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ36D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)22 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ36D/TR12
Related Links3EZ36, 3EZ36D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ36D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ36D/TR12
IC MONITOR SYS/VOLT 5CH 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 300MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 64MAPBGA datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G30 TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 50MA 48V datasheet.pdf