ON Semiconductor 3EZ39D5G
3EZ39D5G picture photo
Mfg. Part Number
3EZ39D5G
Brief Description
DIODE ZENER 39V 3W DO41
Datasheet Download
3EZ39D5G.pdf
Availability of 3EZ39D5G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3EZ39D5G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ39D5G
Internal Part NumberEIS-3EZ39D5G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ39D5G
Related Links3EZ3, 3EZ39D5G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
3EZ39D5G Details Description
Related parts for 3EZ39D5G
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 4 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
IC MCU 128KB FLASH BT 32VQFN datasheet.pdf
2POS,AMP MCP2.8,REC. HSG,CODA datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1210 X7R 10レF 16V datasheet.pdf