Microsemi Commercial Components 3EZ5.6D5E3/TR12
3EZ5.6D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ5.6D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ5.6D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ5.6D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ5.6D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ5.6D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ5.6D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ5.6D5E3/TR12
Related Links3EZ5.6D, 3EZ5.6D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ5.6D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ5.6D5E3/TR12
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 900A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.85A 45 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-50V 500MA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 25V 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf