Microsemi Commercial Components 3EZ51D10/TR8
3EZ51D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ51D10/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ51D10/TR8.pdf
Availability of 3EZ51D10/TR8
QUANTITY
3EZ51D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ51D10/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ51D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ51D10/TR8
Related Links3EZ51D, 3EZ51D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ51D10/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ51D10/TR8
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A SLD TERM datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 1.160" (29.46mm) datasheet.pdf
4998 10 499810 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC GATE OR QUAD 2-INPUT 14TSSOP datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 70W 4.5X10.5X200MM datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf