Microsemi Commercial Components 3EZ51DE3/TR12
3EZ51DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ51DE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ51DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ51DE3/TR12
QUANTITY
3EZ51DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ51DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ51DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ51DE3/TR12
Related Links3EZ51D, 3EZ51DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ51DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ51DE3/TR12
RES 73.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 5DB datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 8 SLOTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 75OHM datasheet.pdf