Microsemi Commercial Components 3EZ51DE3/TR12
3EZ51DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ51DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 51V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ51DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ51DE3/TR12
QUANTITY
3EZ51DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ51DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ51DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ51DE3/TR12
Related Links3EZ51D, 3EZ51DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ51DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ51DE3/TR12
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH PHVOLT 8-SMT datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN FML 300POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
IC IGBT GATE DVR/DC-DC CONV 12A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS 0.6MM GOLD SMD datasheet.pdf