Microsemi Commercial Components 3EZ56D10E3/TR12
3EZ56D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ56D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ56D10E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ56D10E3/TR12
QUANTITY
3EZ56D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ56D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ56D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ56D10E3/TR12
Related Links3EZ56D1, 3EZ56D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ56D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ56D10E3/TR12
CARD EXTENDER LEFT DBL HGT 32BIT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 500 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FRONT COVER PLATE datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY GRN 5MM THR .920"L datasheet.pdf