Microsemi Commercial Components 3EZ56D2/TR8
3EZ56D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ56D2/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ56D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ56D2/TR8
QUANTITY
3EZ56D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ56D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ56D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C