Microsemi Commercial Components 3EZ62D5E3/TR8
3EZ62D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ62D5E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 62V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ62D5E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ62D5E3/TR8
QUANTITY
3EZ62D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ62D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ62D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 47.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ62D5E3/TR8
Related Links3EZ62D, 3EZ62D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ62D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ62D5E3/TR8
IC MCU 16K FLASH 256B 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4MH 1.75A 1.16 OHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 68-QFN datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK RELAY 72VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/90F SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 20KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf