Microsemi Commercial Components 3EZ8.2D/TR12
3EZ8.2D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ8.2D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ8.2D/TR12.pdf
Availability of 3EZ8.2D/TR12
QUANTITY
3EZ8.2D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ8.2D/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ8.2D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)2.3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ8.2D/TR12
Related Links3EZ8.2, 3EZ8.2D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ8.2D/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ8.2D/TR12
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
IC CLOCK PROGRAM BUFFER 48TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 38HTSSOP datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf