Vishay Semiconductor/Diodes Division 3KASMC12AHE3/57T
3KASMC12AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
3KASMC12AHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Datasheet Download
3KASMC12AHE3/57T.pdf
Availability of 3KASMC12AHE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3KASMC12AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KASMC12AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-3KASMC12AHE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-026-2012-Rev-0 28/Nov/2012
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)151A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KASMC12AHE3/57T
Related Links3KASMC12, 3KASMC12AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
3KASMC12AHE3/57T Details Description
Related parts for 3KASMC12AHE3/57T
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC PSOC 32B 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
HSG.REM.TOOL, FEM. datasheet.pdf
02P MTA156 CONN ASSY H/F 22AWG datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 120A SOT227 datasheet.pdf