Vishay Semiconductor/Diodes Division 3KASMC13HE3/57T
3KASMC13HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
3KASMC13HE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AB
Datasheet Download
3KASMC13HE3/57T.pdf
Availability of 3KASMC13HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3KASMC13HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KASMC13HE3/57T
Internal Part NumberEIS-3KASMC13HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-026-2012-Rev-0 28/Nov/2012
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)126A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KASMC13HE3/57T
Related Links3KASMC1, 3KASMC13HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
3KASMC13HE3/57T Details Description
Related parts for 3KASMC13HE3/57T
IC RESET OD 4.1V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 110POS BRD EDGE .100 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 32P 152MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CTV 21C 21#16 SKT PLUG datasheet.pdf
250 MHz, General Purpose Voltage Feedback Op Amps IC datasheet.pdf