Vishay Semiconductor/Diodes Division 3KASMC40AHE3/57T
3KASMC40AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
3KASMC40AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Datasheet Download
3KASMC40AHE3/57T.pdf
Availability of 3KASMC40AHE3/57T
QUANTITY
3KASMC40AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KASMC40AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-3KASMC40AHE3/57T
Standard Package850
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KASMC40AHE3/57T
Related Links3KASMC40, 3KASMC40AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
3KASMC40AHE3/57T Details Description
Related parts for 3KASMC40AHE3/57T
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59 datasheet.pdf
RES 102 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf