Littelfuse 3KP180A-B
3KP180A-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP180A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 289VC P600
Datasheet Download
3KP180A-B.pdf
Availability of 3KP180A-B
QUANTITY
3KP180A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP180A-B
Internal Part NumberEIS-3KP180A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series3KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp289V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP180A-B
Related Links3KP1, 3KP180A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP180A-B Details Description
Related parts for 3KP180A-B
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf