Micro Commercial Components (MCC) 3KP190A-TP
3KP190A-TP picture photo
Mfg. Part Number
3KP190A-TP
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 310VC R6
Datasheet Download
3KP190A-TP.pdf
Availability of 3KP190A-TP
QUANTITY
3KP190A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP190A-TP
Internal Part NumberEIS-3KP190A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp310V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP190A-TP
Related Links3KP19, 3KP190A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
3KP190A-TP Details Description
Related parts for 3KP190A-TP
HOOK-UP SOLID 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLASTIC BLCK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A 5USMD datasheet.pdf
TIE CBL DL STD HS BLK 11.8" datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 200SCCM SHORT 3V datasheet.pdf
ACCESSORY POWER SUPPLY 115VAC datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf